7 Kasım 2018 Cihan Dikmen 0Comment

Merhaba Arkadaşlar. Bu makalemize WHM panelin özelliklerine devam edeceğiz.

Bu makale içerisinde kullanacağımız WHM panel temel başlıkları (IP Functions-Email-SSL/TLS-Market-Restart Services-Development) şeklindedir.

IP FUNCTIONS:

Bu kısımdan panel üzerindeki internet sitelerinin IP ile ilgili konfigurasyonlarını yapabiliyoruz. IP adresinin değiştirilmesi, silinmesi gibi işlemleri yapabilmekteyiz. Daha detaylı bir şekilde bakacak olursak;

“Add a New IP Address” kısmından IP adresi ve subnet mask ekleyebilmekteyiz. “Assign IPv6 Address” kısmından ise seçilecek bir kullanıcı hesabına IPV6 adresini atayabiliyoruz. “Change a Site’s IP Address” bölümünden istenilen bir web sitesinin IP adresini değiştirebilmekteyiz. Yapılan bu işlemden sonra artık ilgili web sitesi o IP üzerinden hizmet sağlayacaktır. DNS üzerinde “www” kaydının değiştirilmesi gibi bir durumdur. “Configure Remote Service IPs” kısmından uzak posta sunucusunun IP adresini değiştirebilmekteyiz. “IP Migration Wizard” kısmını
sunucunuzun barındırdığı cPanel hesaplarının IPv4 adreslerini değiştirmek için IP Geçiş Sihirbazı arayüzünü kullabilirsiniz. IPV6 aralığı eklemek veya silmek için “IPv6 Ranges” kısmını kullanabiliriz. “Rebuild the IP Address Pool” sistemde kullanılan IP adreslerini bulmak, ilişkilendirilmemiş IP adreslerini taramak için kullanılmaktadır. Ayrıca sisteminizde internet sitelerine atadığınız IP adreslerini listelemek için “Show IP Address Usage” kısmını da kullanabiliriz. Sunucu üzerinde tanımlanmış (kullanılan) IP adreslerini bulup silmemize yarar sağlayan kısım “Show or Delete Current IP Addresses” kısmıdır. Ayrıca “Show/Edit Reserved IPs” kısmından reserve edilmiş (ayrılmış) IP leri görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz.

E-MAIL:

Bilindiği gibi E-mail yapılandırması, dünya üzerinden en çok kullanılan yapılardan biridir. Artık hemen hemen bütün firmalar ve işletmelerin en büyük sistemi mail üzerinden çalışır. En basit bir cihazı almak veyahut tamir ettirmek için bile mailleşmek gerekiyor. Bu durumdan dolayı yapılandırma konusunda “e-mail üzerinde durmak önemlidir. E-mail yapılandırma bölümünde, e-posta ayarları kısmına değineceğiz. Daha detaylı bir şekilde aktaracak olursak;

“Greylisting” kısmından yapılan ayarlarda, alınan mailin ilk anda reddedilmesi sağlanarak spam maillere karşı bir koruyucu görevi görür. Belirli bir zaman içerisinde tekrar mail alım işlemlerini yaparak gelen maili alır. Bu sayede Spam olarak gönderilen mailler bir çeşit elek üzerinden elenmiş olduğundan dolayı, adresi doğrulanmış mailleri alacaktır.

“Mail Delivery Reports” kısmından mail üzerindeki raporları görmemiz sağlanmaktadır. Bu ayar sayesinden mailleri üzerindeki raporları kontrol ederek mail sistemlerinin de kontrolü sağlanmış olacaktır. Tarih ve saat bazlı raporlamak da mümkündür.

“Mail Queue Manager” kısmından ise mail kuyruğunun yönetimi yapılır.

“Mail Troubleshooter” aracı ile e-posta üzerindeki problemleri bulup gidermemiz mümkündür. Tek yapmamız gereken e-postayı yazarak “problem gider” demektir.

“Mailbox Conversion” kısmından e-posta hesaplarını  mdbox ve maildir  arasında convert (dönüştür) edebiliriz.

“Repair Mailbox Permissions” kısmında mail kutusu üzerindeki izinleri ayarlayabiliriz.

“Spamd Startup Configuration” kısmından APache nin kullandığı SpamAssassin programının başlangıç ayarlarını düzenleyebiliriz.

Kullanılan posta kutusunun istatistiklerini görüntülemek için “View Mail Statistics Summary” kısmını kullanabiliriz.

“View Relayers” kısmında posta ileten kullanıcılar listelenir.

“View Sent Summary” bölümünden gönderilen e postaların özetini görüntüleyebiliriz. Detaylı olarak tarih ve saat belirtilerek gönderim istatistiklerine ulaşabiliriz. Başarılı – başarısız gönderim işlemlerinin toplam boyutlarını da analiz edebildiğimiz bir ayardır.

SSL / TLS:

Bu kısımdan sunucu üzerindeki sertifikalar ile ilgili ayarlamalar yapılmaktadır.

Generate an SSL Certificate and Signing Request” bölümünden SSL sertifika ve imza isteği oluştururuz. Burada bizden iletişim bilgilerini girmemiz istenecektir. Bu Sertifikanın kullanımında bazı yetkililer doğrulama yapması gerektiği durumlar olabilir. CSR üzerinden bu işlemleri yaptıkları için gerektiğinde buradan CSR için parola oluşturulması gerekebilir. SSL oluşturulduktan sonra, SSL’i “Install an SSL Certificate on a Domain” kısmından istenilen domain üzerine kurabilmekteyiz. Install an SSL Certificate on a Domain kısmından sertifikalara gözat diyerek sunucu üzerindeki sertifikaları seçebiliriz. Daha sonra alt kısımdan da domaini seçerek sertifika yükleme işlemlerini yapabiliriz. 

AutoSSL kısmı, sunucu içindeki kullanıcılara ücretsiz SSL sağlayabildiğimiz kısımdır. Sunucumuzdaki sitelere bu özelliği kullanarak SSL atayabiliriz. Bunun için Cpanel comodo üzerinden destek vermektedir. Manage SSL Hosts kısmından host üzerindeki SSL işlemlerini yönetebiliriz. SSL Storage Manager kısmında Yüklü SSL’lerin bilgileri bulunmaktadır. (Sertifikalar,CSR’ler vs). Purchase and Install an SSL Certificate kısmından da Cpanel üzerinde oturum açarak sertifikayı alıp kurabiliriz. 

MARKET:

Bu kısımdan Cpanel içindeki sertifika sağlayıcılarını seçebilir, SSL/TLS sihirbazı üzerinden de sertifika sağlayıcıların ürünlerini görebiliriz.

RESTART SERVICES:

Bu arayüz üzerinden sunucu üzerindeki servisleri restart edebiliriz. Bu işlemler, bazı problemlerin çözümünde ilgili servisi restart ederek bize yardımcı olabilmektedir.

DEVELOPMENT :

Bu kısımda geliştirilebilir uygulamalar bulunmaktadır. Yazılımların yönetilmesinde kullanılan bu uygulamalara bu kısımdan ulaşabilir, işlem yapabiliriz.

 

WHM panel makalemiz burada son bulmuştur. Farklı bir makalede görüşmek üzere…

 

Cihan Dikmen
/System and Network Specialist\

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir