17 Aralık 2017 Cihan Dikmen 0Comment

Merhaba Arkadaşlar. Bu makalemize WHM panelin özelliklerine devam edeceğiz.

Bu makale içerisinde kullanacağımız WHM panel temel başlıkları (SQL Services-Transfers-Themes-Package-DNS Functions) şeklindedir.

SQL SERVİCES:

Bu servis, WHM panel üzerinden SQL ayarlarını yapılandırmamıza, SQL kullanıcı bilgilerini güncellememize ve SQL’in yönetimi gibi işlemleri yapabilmemize yardımcı olmaktadır. Bu işlemleri tek tek ele alacak olursak;

“Additional MySQL Access Hosts” kısımdan farklı sql sunucu ekleyerek erişim sağlanabilmektedir.

Mysql Access Hosts Picture

Bunun için erişim sağlanacak DB üzerindeki cpanel den erişim sağlayacak IP veyahut HOST a izin verilmesi gerekir.

“Change MySQL User Password” kısmından Mysql kullanıcısının bilgilerini güncelleyebilmekteyiz.


“Ayrıca MySQL Root Password” kısmından da Veritabanı Yönetici şifresini güncelleyebiliriz.

“Database Map Tool” kısmından yöneticiler, veritabanı üzerindeki yapılandırma ve kullanıcıları farklı bir cpanel kullanıcısına verebilmektedir. C panel kullanıcısı bu durumdan sonra kendisine sahiplik verilen bilgiler üzerinde güncelleme yapabilecektir.

“Manage Database Users” kısmından database kullanıcılarını, “Manage Databases” kısmından ise Veritabanının yönetimini yapabilmekteyiz. “Manage MySQL® Profiles” kısmı da bize profillerin ayarlanması konusunda olanak sağlamaktadır. WHM panel üzerindeki profiller burda görüntülenir. İstenildiği gibi bu profiller üzerinde güncellemeler yapılabilmektedir.

“Show MySQL Processes” kısmından veritabanı üzerindeki işlemleri görüntüleyebilir, gerekli kontrolleri buradan da gerçekleştirebiliriz.

Ayrıca “Repair a MySQL Database” kısmından da seçeceğimiz bir veritabanını onarabiliriz.

WHM panel üzerinden Veritabanına ulaşmak için “phpMyAdmin” bölümünü kullanabilmekteyiz.

TRANSFERS:

Bu kısımda bir sunucu üzerinden başka bir sunucu üzerine yapılan transfer işlemleri ile alakalı araçlar mevcuttur.

Convert Addon Domain to Account: Bu bölümde add-on (ek ) olarak eklenen domainleri hesaba çevirebilmekteyiz. Panel üzerinden eklenen domainler mevcut ise bu domainlere de hesap atamak için bu bölüm kullanılmaktadır.  Add-on domainlerin bir FTP hesabı, SSH erişimi, database gibi kaynakları yoktur. Bu convert işleminden sonra istenilen domain üzerine de bu kaynaklar oluşturulabilmektedir.

Copy an Account From Another Server With an Account Password: Bu kısım; bir hesabın farklı bir sunucu üzerine kopyalanmasını sağlamaktadır. Bunun için bir kullanıcının giriş bilgileri gerekir. Username ve password girerek kullanıcıyı diğer bir sunucu üzerine kopyalabiliyoruz.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere “Settings” kısmında sunucunun FQDN yada IP’sini yazmamız gerekiyor. Daha sonra kullanıcı bilgilerini yazarak diğer sunucuya kopyalama işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca kopyalama işlemleri sırasında “Give New Account an IP Adress” kısmını işaretleyerek yeni hesaba IP de verebilmekteyiz.

Transfer Tool: Transfer Tool aracı, uzak sunucuya birden fazla hesap ve paket aktarımlarında kullanılmaktadır. Bu işlem düzgün olarak gerçekleştirilebilmesi için karşı sunucu üzerindeki veritabanının MYSQL uyumlu olması gerekir. Karşı sunucu üzerinde ” Microsoft® FrontPage® ” gibi bileşenler kullanılıyor ise öncelikle devre dışı bırakılmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü WHM ve Cpanel sürümlerinin uyumsuzluğu söz konusu olabilmektedir.

WHM panel üzerinde Transfer işlemleri

Transfer işlemleri için yukarıda görüldüğü üzere gerekli sunucu yapılandırma ayarları girildikten sonra, daha fazla ayar yapılandırabilmek için “Advanced” kısmı vardır. Buradan Uzak sunucu tipini, aktarılacak verilerin sıkıştırılması işlemleri, transfer oturumu gibi ayarları yapılandırabiliriz.

En son olarak aşağıdaki “Fetch Account List” kutucuğu ile hesapların listelerini getirtebiliriz. Daha sonra seçtiğimiz hesapları uzak sunucuya aktarmamız mümkün olacaktır.

THEMES:

 Bu kısımda çok detaylı anlatılacak bir şey yoktur aslında. Ancak bilgimiz olması açısından biraz incelemekte fayda vardır. Bu ayar bölümünden temaların değişikliğini yapılır. WHM, Cpanel, Webmail, Login girişi gibi tema ayarlarını buradan yapılandırabiliriz. Mevcut bir tema var ise onu da indirip kullanabilmemiz mümkündür.

PACKAGE:

Bu bölümden de kısaca bahsetmek gerekirse; paket oluşturma, paketi editleme, paket silme ve özellik yöneticisi mevcuttur. Bilinmesi gereken şey, kullanıcıları tanımlama esnasında bize gösterilen paketler burada bulunanlar üzerindendir. Yani Admin olan kişi öncelikle sunucu üzerinden gerekli olan ana paketi yapılandırması gerekmektedir. Bu paketin içeriğine göre, kullanıcı olan kişi yapılandırılan bu paketin özelliği kadar işlev görecektir. Bu paketler kullanıcılara ayrı ayrı atanabilmektedir. Paketlerin limitleri hizmet alan kullanıcının ücretine ve istediği özelliklere göre ayrı ayrı yapılandırılabilir. “Feature Manager” (Özellik yöneticisi) üzerinden ise cPanel hesaplarına uygulanan paketlere atanabilecek özellik listelerini düzenlenmesini sağlar. Özellik listeleri, belirli cPanel özelliklerine erişim sağlar veya bunlardan erişimi engeller.

DNS FUNCTIONS:

Bu bölümde DNS kayıtlarının yapılandırabileceğimiz ayarlar mevcuttur. Kısaca bakacak olursak,

Add a DNS Zone” (DNS bölgesi ekleme) kısmından Domain veya kullanıcı bilgilerini kullanarak DNS bölgesi ekleme işlemleri yapılır. “Add an A Entry for Your Hostname” kısmından ise A kayıtları eklenir. Bu kısımdan yapılabildiği gibi, cpanel üzerinden de A kaydını oluşturabiliriz. “Delete a DNS Zone” kısmından var olan bir DNS bölgesi silinme işlemleri yapılırken, “Edit DNS Zone” kısmından da var olan bir DNS bölgesinin editleme işlemi yapabilmekteyiz. Ayrıca “Reset a DNS Zone” ayarı üzerinden DNS kayıtlarını varsayılan değerlere çekebiliriz. “Edit Zone Templates” bu ayar üzerinden şablon DNS kayıtları oluşturulabilmektedir. Burdan oluşturulan şablon DNS kayıtları, yeni bir domain eklendiği zaman bu kayıtlar direk olarak o domainin üzerine yazılır. “Nameserver Record Report” kısmından sunucumuzdaki ad sunucusu IP adreslerini eklemek veya kaldırmak gibi yapılandırmaları yapabilmemiz mümkün.

“Park a Domain” kısmından ise var olan park edilmiş domain ayarlarına ulaşırız. DNS kayıtlarında bir problem olduğunda veyahut yapılandırmasının temizliği için “Perform a DNS Cleanup” ı kullanabiliriz. “Set Zone Time To Live (TTL)” kısmını DNS bölgeleriniz için Yaşam Süresini (TTL) ayarlamak için kullanırız. Alan adını farklı bir alan adına yönlendirmek istediğimiz zaman “Setup/Edit Domain Forwarding” ayarını kullanabiliriz. Bu işlemi Cpanel üzerinden de yapmak mümkündür. Dns kayıtları senkronize işlemleri “Synchronize DNS Records” kısmından yapılmaktadır. Bu ayarlar üzerinden hangi DNS Zone ile senkron olacağını, yada tüm DNS zone lar ile senkron olabileceğini belirtebilmekteyiz.

Bir sonraki WHM makalesinde görüşmek üzere…

Cihan Dikmen
/System and Network Specialist\

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir