WHM Panel Ayarları-3

Merhaba Arkadaşlar.

Askerlik hizmetini tamamladığımdan dolayı makale yazım işlerim biraz aksadı 🙂 ancak nerede kaldıysam hızlıca devam etmek istiyorum…

Bu makale içerisinde kullanacağımız WHM panel temel başlıkları (System Reboot-Server Status-Account Information-Account Function-Multiple Account Function) şeklindedir.

Bu Makalemizde WHM Panel ile ilgili ayarlara devam edeceğiz.

SYSTEM REBOOT :

Panelin bu kısmında sunucunun restart edilme ayarları bulunmaktadır. “Graceful Server Reboot” kısmından normal bir şekilde sunucuyu restart edebilirken, “Forceful Server Reboot” kısmından da sunucuyu zorla restart edebilirsiniz. Ancak Force etme işlemi veri kaybına neden olabilmektedir.

SERVER STATUS :

Bu kısımdaki bilgilerden sunucunun durumuna ve gerekli bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Apache Status: Bu kısımdan Apache derleyicisi hakkında geniş bir bilgiye (uptime, versiyon, cpu kullanımı) ulaşılabilmektedir.

Daily Process Log : Bu bölümden sunucunun günlük işlemlerine ulaşabilir, kontrollerimizi sağlayabiliriz.

Server Information : Sunucu bilgilerini bu kısımdan görebilmekteyiz.

Service Information : Bu kısımdan ise sunucu üzerindeki servislerin durumunu inceleyebiliriz.

ACCOUNT INFORMATION :

Bu kısımda account (hesap) ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Hesapları bu kısımdan listeleyebilir, park edilmiş domainlere kadar bu bilgileri görebiliriz. Ayrıca kota ile ilgili genel durumu kontrol edebilir, bandwith (band genişliği) kullanımını da gözlemleyebiliriz.

ACCOUNT FUNCTION :

Bu bölümden account (hesap) ile ilgili ayarlamalar yapılmaktadır. “Create a New Account” kısmından yeni bir hesap oluşturabilir, “Manage Account Suspension” kısmından da hesaplar hakkında durdurma ve başlatma işlemleri yapabiliriz.  Belirlenen herhangi bir hesabı düzenleme işlemi “Modify an Account” kısmından yapılır.  Quota Modification kısmından kotanın ayarlamaları yapılırken, “Reset Account Bandwidth” Limit kısmından da hesapların bandgenişliği ayarları resetlenebilir. Ayrıca hesabı yeniden düzenleyebildiğimiz yer “Rearrange an Account” dır. “Upgrade/Downgrade an Account” bölümünden hesabı yükseltip/alçaltabiliriz. “Packages” kısmından oluşturulan paketler arasında geçiş işlemi bu kısımdan yapılır. Kullanıcılara ayarlanan paketlerin durumu buradan düzenlenebilmektedir. “Web Template Editor” kısmından web sayfamıza sablon yapılandırabiliriz.

MULTIPLE ACCOUNT FUNCTIONS :

Bu bölüm üzerinden;

Change Multiple Sites’ IP Addresses” kısmından birden çok sitenin IP adresini değiştirebilir,

Modify/Upgrade Multiple Accounts” kısmından birden çok hesap ile ilgili ayarlamalar yapabiliriz.

 

Bir sonraki WHM Panel makalesinde görüşmek üzere…

 

Cihan Dikmen
/System and Network Specialist\

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir