Website Panel Kurulumu ve Temel Ayarlar-2

Merhaba.

Bu makalemizde Website Panelin kurulum ve ilk yapılandırma ayarlarını  göreceğiz.

Website Panel Kurulum ve Konfigurasyonları:

Website panel kurulumunu işlemleri için “Microsoft Web Platform Installer”  uygulamasını ziyaret ederek indirebilirsiz. Bu uygulama gerçekten çok fazla bileşeni barındırmakta ve indirip kurabilmemizi ve kullanabilmeyi sağlamaktadır. Bu uygulamayı indirdikten sonra “Microsoft WebPlatform Installer” uygulaması üzerinden “WebsitePanel X.X” sürümünü indirebiliriz. Bununla beraber de sürümüne göre ek bileşenler kurulacaktır. (IIS, Sql server gibi).

Website panel kurulum uygulamasıdır.

Web Installer

Daha sonraki sistemimize ServerAdmin girişini tanımladıktan sonra ilk ayarları yapmak için panel giriş yapıyoruz.

Admin olarak girilen ekran

Server Admin giriş ekranı

 

 

 

 

 

 

ServerAdmin olarak giriş yaptıktan sonra, Configuration > “My Server” kısmından sunucu ayarlarını yapılandırmamız gerekmektedir.

Admin olarak giriş yapılan ekrandır.

Server Admin giriş Ekranı

Bu kısma giriş yaptıktan sonra, sunucu üzerinde kurulu olan servisler görülecektir. Bu panel üzerine entegre edeceğimiz Web server’ı seçiyoruz.

Sunucuların yapılandırıldığı kısımdır.

Sunucu yapılandırma Ekranı

Web sunucu yapılandırmasını yapmak için “web” servisini seçip, kurulu olan “Internet information Services” sürümünü seçtikten sonra “add services” diyerek panelimize entegre ediyoruz.

Web servislerinin yapılandırıldığı kısımdır.

Web service kısmı

Bu servisin diğer istenilen ayarlarını da yapılandırarak panelimize entegre edebiliriz. (.net, web management gibi) En aşağı kısımdan da update ettikten sonra servisimizi yapılandırmış olacağız.

Aynı şekilde FTP server olarak panel üzerindeki servisleri yapılandırmamız da gerekecektir. Öncelikle FTP server bu sunucu üzerinde kurulu değil ise, FTP Server rolünü kurmak gerekmektedir. Daha sonra ise IIS üzerinden “Add FTP site” diyerek FTP yapılandırmasını yapabiliriz. Tabi bu durumda FTP kullanıcılarının (Default olarak “WSPFtpUsers” grubu gelir, dilersek farklı bir kullanıcı da açıp yetkilendirebiliriz. Örnek olarak farklı bir grup oluşturalım.) “FtpUsers” grubunda olması ve gerekli izinler ile FTP alanına bağlanması gereklidir. Bunun için de C:\inetpub\ftproot  klasörü üzerinde FtpUsers grubuna okuma hakkı vermek gerekir.

Ftp Servisinin kurulumu için IIS Manager’ı açıyoruz. Sol kısımdaki “sites” klasörüne tıkladıktan sonra, sağ kısımdaki “Add ftp site” kısmına tıklıyoruz.

FTP site ekleme yapılan kısımdır.

FTP site ekleme ekranı

Bu aşamadan sonra FTP server adını ve bu dizinin yolunu göstermek gereklidir.

FTP ayarlarının yapıldığı kısımdır.

FTP ayar kısmı

Sonrasında bizden FTP bağlantısı için bazı ayarları yapılandırmamız istenecek. Bu kısımdan da IP tanımlamasını (binding) yapıyoruz. SSL ayarı olarak “No SSL” olarak secip işlemlerimize devam ediyoruz.

Bulunduğumuz yapıda bir sertifika kurulu ve kullanıcılar bu sertifika üzerinden FTP bağlantısı yapsın istersek,  “Allow SSL” deyip, alt kısımdan da yüklü olan SSL i göstererek izin verebiliriz. Ayrıca “Require SSL” kısmından da sadece SSL üzerinden bağlantı kurmalarını sağlayabiliriz.

FTP ayar kısmıdır.

FTP ayar kısmı-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra ise, kimlik doğrulama ile ilgili ayarları yapmamız gerekmektedir. Basic Authentication (Basit kimlik doğrulama) seçiyoruz. Yetkilendirme kısmından ise “specified role or user groups” kısmını seçip, eklediğimiz grubun adını (Ftpusers) yazıyoruz ve okuma hakkı (read) veriyoruz.

Bu yetkikendirme kısmında dilersek bağlantı yapacak kullanıcılar olarak “All users” (bütün kullanıcılar); Anonymous users (Anonim kullanıcılar);  Allow users  veyahut da specified users (özel kullanıcılar) ‘ı da yetkilendirebiliriz.

FTP ayar kısmıdır.

FTP ayar kısmı-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak da IIS üzerine kurduğumuz FTP_SERVER üzerinden -ftp isolation- ayarlarından

IIS üzerinden FTP yapılandırması.

FTP isolation ayarı

“user name directory” i seçip sağ kısımdan “Apply” diyerek işlemlerimiz kaydediyoruz. (Ben yaptığım için pasif görülüyor.)

FTP isolation ayar kısmıdır.

FTP isolation ayarı-2

Bu işlemleri yaptıktan sonra, Admin kullanıcısıyla oluşturulan hosting planlarının içerisindeki FTP servisi aktif olacak, panel üzerindeki kullanıcılar FTP ayarlamalarını, plan üzerindeki limitlere göre yapabileceklerdir.

Bu kullanıcılar üzerinde  Password Policy (Şifre politikaları) ayarlamaları istenirse yapılabilir.  Bunun için; website panel üzerine ServerAdmin olarak giriş yaptıktan sonra;

Kullanıcı panelinin sağ alt kısmında Policies üzerinden giriş yaparak  FTP Policy ‘den istenilen ayarlar yapılabilir. Ayrıca Bu policy kısmından diğer servislerin policy ayarları da yapılabilmektedir.

 

Bir sonraki Website Panel makalemizde görüşmek üzere…

 

Cihan Dikmen
/System and Network Specialist\

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir