6 Haziran 2016 Cihan Dikmen 0Comment

Merhaba.

Bu makalemizde bilgisayarımız üzerindeki performansımızı artırmak adına yapabileceğimiz adımlardan bahsedeceğiz.

Bilgisayarın ilk alındığı gibi hızlı ve daha performanslı kalmasını hepimiz isteriz. Ancak hiç de istediğimiz gibi bir durum oluşmaz. Sürekli kullandığımız bilgisayarımız, gün gelir artık isteklerimize cevap vermeyecek hale gelir. Makinamız bu duruma geldiği zaman, artık iş başa düşer ve müdahale kaçınılmaz olur. Aslında, bilgisayarımız buhale gelmeden gerekli kontrollerini zamanında ve devamlı hale getirsek hiç de bu durumlara düşmeyeceğiz. Bu durum, aracımızın bakımını yaptırmayıp yarı yolda kalmaya benzer ki, çok güç bir durumdur. Hem motor ve araç donanımından bilgimiz yoktur, hem de zamanında bakımlarını yaptırmamışızdır. İşte bu gibi durumlarda PC’miz üzerinde yapılası gereken işlemler vardır.

Windows işletim sistemleri, günümüzde çok yaygın olarak kullanılan bir Operasyon (işletim) Sistemlerindendir (OS). Bu sistemler, bulundukları cihaz üzerinde, herhangi bir uygulama kurmadan bile sürümüne bağlı olarak değişen bir ölçüde yer kaplarlar (yaklaşık 10-15 GB). Bir de ileride gerekli updatelerin, uygulamaların da yükleneceği hesap edilirse, zaman içerisinde sistemin yavaşlamalara sebebiyet vermesi kaçınılmaz olmaktadır. En iyi olanı, cihaz üzerine sistemin kurulması durumunda; henüz bir uygulama kurmadan sistemin image’ını almaktır. Daha sonra herhangi bir problem olduğu vakitte temiz kurulumu çok daha kısa bir sürede yapma kolaylığı sağlar.

Bu gibi sıkıntılı durumlarda (Genelde bilgisayarımız ile ilgili yavaşlıklardan yakınırız) neler yapmamız gerektiğiniz aşağıda sıralamaya çalıştım:

1- Donanımsal müdahale:

* Bilgisayar donanımları yeterince performanslı olması gerekmektedir. Örneğin bir bilgisyarın RAM, DİSK, CPU gibi kaynaklarının, bilgisayar üzerinde yapılacak işlemleri karşılayabilmesi gerekir. Bunun kontrolü yapılmalı, gerekirse de donanımlar yükseltilmelidir. Kullanılan bir bilgisayarda RAM 256MB ise, şu zamanda bu bilgisayardan bir performans beklememek gerekir.

bilgisayar hızlandırma

* Genelde, yapılan işlemlerde zorlanan PC miz üzerindeki işlemci ısınması olmakta ve bu da işlemciyi ısıtarak yavaşlamaya neden olmaktadır. İşlemcinin termal macunu kontrol edilmeli (yapısında var ise), gerekirse yenilenmelidir.

* Bilgisayar üzerindeki Fan’ın da stabil bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Bu durum bilgisayarın bakımının yapılmasıyla da alakalıdır. PC’mizi güzelce temizledikten sonra fan’ın kontrolünü de yapmalıyız. Ayırca soğutucu kullanmamızın da büyük yararı olacaktır.

* Bilgisayarı kullandığımız yerlerin de önemi büyüktür. Örneğin bir pamuklu yüzeyin üzerinde bulunması, daha kısa sürede tozlanmasına ve zamanla diğer donanımlara zarar vererek pc’nin yavaşlamasına ve ısınmasına kadar gidebilir.

2- Sistemsel Müdahale:

* Başlangıçta çalışan programların gerekli olmayanlarını disable etmek gerekir. Bu programlar başlangıçta otomatik olarak çalışacağı için, sisteminizi yoracaktır. (Eskiden Başlat > Run > “msconfig” idi. Yeni sistemler üzerinde Task Manager (Görev Yöneticisi) > Startup/Başlangıç kısmından yapılmaktadır.

* Gereksiz çalışan programlar ve servislerin de disable edilmesi gereklidir. Ayrıca gereksiz programların kaldırılması da iyi olur. (cpu ve disk için)

* Bilgisayarımızda bulunan tarayıcılar üzerindeki eklentilerin de pc üzerinde rolü büyüktür. Bu sebeple tarayıcıların üzerindeki kontroller yapılmalı, eklentilerin oluşturduğu problemler giderilmelidir.

* Disk Defrag edilmeli (birleştirme), diskin verilerinin yazıldığı kısımlarda boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için;

<- Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools\ “Defrag and Optimize Drivers” -> kısmından önce analiz edip daha sonra birleştirme işlemlerini yapabiliriz.

* Bilgisayarımızın performansı ile alakalı ince ayarlarını yapılandırmamız gerekebilir.

bilgisayar performans ayarları

Bunun için;

<- Control Panel > All Control Panel Items > System > Advanced System settings “Performance” -> kısmından uygulayabiliriz.

* Troubleshooting aracı ile bilgisayarımızdaki problemleri tespit edip çözebiliriz. Gerçekten kullanışlı ve devamlı olarak da kullanılan bir araçtır. Bu araç otomatik olarak problemleri tespit eder. Eğer bir problem bulamaz ise farklı seçeneklere bizi yönlendirme işlemi yapar. Bu aracı kullanmak için;

Control Panel\All Control Panel Items\ “Troubleshooting” kısmından faydalanabilir.

* Bilgisayarımızı genel olarak kontrolünü sağlamak istersek eğer,

Control Panel\All Control Panel Items\ “Administrative Tools” kısmındaki araçları kullanmamız gerekecektir. Bu kısımdaki ayarlar genel olarak bilgisayarımızı optimize etmemizi sağlayan, bilgisayar donanımlarını monitör edebildiğimiz, gerekli performans ayarlarını yapabildiğimiz yerdir. Gerektiği zamanda da “Event Viewer” aracını kullanarak bilgisayarımız üzerindeki hataların detayına ulaşıp, müdahale etmemize olanak sağlamaktadır.

* Bilgisayar üzerinde bulunan temp (gereksiz) klasörleri de boşaltarak sistemimizin yükünü hafifletmemiz mümkün olur. Bunun için;

C:\Users\KullanıcıAdı\AppData\Local\Temp klasörüdür. Genel de diskte yer kaplamaması için kullanılan bir yöntemdir.

NOT: Ayrıca bilgisayarı haftada birkaç kez yeniden başlatma işlemi yapmamız yararımıza olacaktır. Çünkü bilgisayarın yeniden başlatma işlemi; belleğin temizlenmesi, çalışan hatalı işlem ve hizmetlerin de kapanmasını sağlayan güzel bir yöntemdir. Bu yeniden başlatma işlemiyle beraber, bir program tarafından başlatılmış ancak durdurulmamış hizmetler de durdurulmuş olacağından dolayı bazı performans problemleri de düzeltebilir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Cihan Dikmen
/System and Network Specialist\

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir